Obsah přednášek:
Kurz začíná historii lesnictví u nás a krátkým exkurzem do terminologie používané v lesnictví. Pak se věnuje přírodě blízkému lesnímu hospodaření, přestavbám jehličnatých monokultur a využívání těchto přístupů v obnovním managementu lesů ve zvláště chráněných územích. Jedna přednáška je věnována klasickému hospodaření v hospodářských lesích, aby v kontrastu k tomu byl představen koncept nízkého a středního lesa. Dvě přednášky se věnují biodiverzitě v lesích a dopadům různých způsobů lesního hospodaření na ně. Je představen proces vzniku lesního hospodářského plánu s tipy, kdy může ochrana přírody nejlépe prosadit své zájmy. Poslední přednáška je věnována lesní legislativě z pohledu ochrany přírody, tedy ne celému tomuto rozsáhlému tématu.
Komu je kurz určen, náročnost:
Tento kurz je určen všem zájemcům o tuto problematiku, ovšem velkou výhodou jsou nějaké předchozí znalosti a zkušenosti. I bez nich se dá kurz absolvovat, jeho součástí je i vysvětlení základních pojmů, ale stejně je pak potřeba prostudovávat dodatkové materiály. Časová náročnost je zhruba 90 min studia týdně. Z kurzu se skládá závěrečný test.
Přednášející:
Lesník, ochranář, vědec specializující se na přirozené lesy. Na brněnském oddělení ekologie lesa VÚKOZ, v.v.i. se zabývá výzkumem dynamiky přirozených temperátních lesů, managementem lesů ve zvláště chráněných územích a nepasečnými způsoby lesnického hospodaření; stejnou problematiku přednáší na Lesnické a dřevařské fakultě MENDELU v Brně.
Lesník, vědecký pracovník. V současné době přednáší hospodářskou úpravu lesů a nauku o růstu lesa na Lesnické a dřevařské fakultě MENDELU v Brně. Zabývá se problematikou nízkých a středních lesů a lesů plně tvořivých.
Michal Plátek
Dříve působil jako zaměstnanec Entomologického ústavu AV ČR. Zabývá se habitatovými preference, stanovištní dynamika a managmentem hmyzu vázaného na staré stromy. Nyní působí v ČSO na pozici specialista ochrany přírody.
Odborná pracovnice v Botanickém ústavu Akademie věd České republiky, v.v.i. Jako vedoucí historické skupiny se zabývá zkoumáním historie managementu pařezin a připravuje podklady pro obnovu pařezinového managementu a dále připravuje komparativní databázi pokryvnosti, struktury, složení a managementu lesních porostů (od neolitu do současnosti) na území historické Moravy a Slezka.
Jiří Zahradníček
Nezávislý český lesník, autor metodiky http://prirozenelesy.cz/node/63